Parukapuu (sarjast 'Huvitavat lugemist')

Parukapuude perekond on esindatud ainult kahe liigiga aga nende kasvuala on hiiglasuur. Ajakirja Kodu & Aed suures aiaeri numbris (2009: 4, 76-77) on Arnold Hannusti artikkel sellest taimest.    
   Parukapuu (Cotinus) on oma kasvult hoopiski mitmeharuline põõsas, mis meie aedades kasvades ei ületa kahe meetri piirigi. On lähisugulane äädikapuuga (Anakardiaceae) s.o. anakardiliste sugukond.


Ilutaimena tunneme aedades harilikku parukapuud (Cotinus coggygria). H. parukapuu kasvab geograafiliselt meile kõige lähemal Kesk-Ukraina, Tsehhi ja Prantsusmaa looduses.
Kõikjal kasvab ta kuivadel ning kehvadel mägismaadel või valgusküllastel tasandikel. Euroopa mandrilt pärit parukapuud on piiratud külmakindlusega. parukapuu viljad meenutavad eemalt vaadatuna kohevat suitsupilve, mis otsekui hõljub põõsa kohal. tegelikult on põõsas mattunud hiiglasuurte udekarvaste õhkõrnade viljpööriste alla.
Puu alustab õitsemist juunis, õied on väga pisikesed, tavaliselt kollakas-rohelised. Ka parukapuu lehed on ülimalt dekoratiivsed ja vürtsikalt lõhnavad. Lehed on siledad, sinaka vahakirmega kaetud. parukapuu sortide lehed võivad olla lillakas-, mustjas- või roosakaspunased. Puude lehtede sügisvärvus on alati silmatorkavalt punane., oranz või kollane.
Aias tuleb parukapuule valida kõige soojem ja päikesepaistelisem kasvukoht. Mõjuvõimsa aiaprimadonnana peaks parukapuule kuuluma silmapaistva rolli etendamiseks kõige tähelepanuväärsem koht aias.
Üks põnev võimalus on selle puu kasvatamine ja esitlemine aiavaasides. Parukapuu kui väga kehvade tingimustega leppiva taime istutamine konteineritesse on  edukas ja otstarbekas ettevõtmine.
Parukapuunipid:
  • Istuta parukapuu aia kõige soojemasse ja valgemasse kohta
  • Väldi niiskeid ja liigrammusaid muldi või tugevat väetamist
  • Vales mullas kasvaval parukapuul võib hukkuda ka juurestik ja taime ei ole võimalik kuidagi päästa.
  • Rammusas mullas kasvades kimbutab parukapuu kaunist lehestikku sageli jahukaste
  • Noores eas on parukapuu külmakartlik, hiljem külmakindlus kasvab
  • Lumepiirini külmunud parukapuu taastub pärast kevadist tagasilõikust kiiresti juurekaelal uinuvatest pungadest
  • Kasvata parukapuu värvilisi sorte ka aiavaasis

Oma aia istutusalas panin eelmisel sügisel kaks parukapuud ('Royal Purple') kasvama. Kõige toredam on see, et nad olid meil aiandis olemas juba neli aastat tagasi. Kaks tükki olid järgi jäänud. Kuna kohe ei olnud neile kohta, kuhu sobiks parukapuid istutada, siis nii nad õnnetult vedelesid. Elasid õues üle kõik külmad talved. Ma loodan, et nad kasvavad nüüd jõudsalt edasi.Eelmine
Floks ennustab suve lõppu (sarjast 'Huvitavat lugemist')
Järgmine
2013.a. juuli - mõned pildid meie aiandist

Vastused puuduvad

Email again: