Suvelillede väetamisest hübriidpetuunia (Petunia x hybrida) näitel.


Üheaastaste lillekultuuride väetamine on hästi uuritud valdkond. Vaatamata sellele inimesed, kui ostavad lilli meie käest, ei tea kuidas, kui palju või millega tuleks taimi väetada. Seetõttu kirjutangi   oma kogemustest ja näitlikust katsest. Kordamine on tarkuse ema.

Petuuniaid väetatakse regulaarselt, alustades nädal pärast istutamist ja kuni külmadeni. Rikkaliku õitsemise tagavad petuuniale kompleksväetised, eriti kaaliumi lisandiga. Regulaarset väetamist jätkatakse õitsemise lõpuni. See on eriti oluline konteinerisse istutamise puhul. Mida väiksem on anum, kuhu lill istutatakse, seda suuremat tähtsust omab regulaarne pealtväetamine, sest veega uhutakse toitained lillepotist välja.

Näitlikustamiseks on kasutatud hübriidpetuunia sorti  ’Ultra Salmon Morn’ (Petunia grandiflora).

Igasse nõusse on istutatud üks lill.Petuunia ’Ultra Salmon Morn’-il on tuulele vastupidavad õied, mis  peale vihma taastuvad kiiresti. Eestis õitseb juunist sügiskülmadeni. Seemned võib taimede ettekasvatamiseks külvata veebruaris, märtsis, ka aprillis. Temperatuuril 200C kestab idanemine 2-3 nädalat. Petuunia seemned vajavad idanemiseks valgust.

 Suvelilled vajavad kaaliumi, mis tugevdab nende juuri ning fosforit, mis soodustab õitsemist. Lämmastikväetisega ei tohi üle pakkuda, sest see ajab taimede kasvu kiireks ja need muutuvad rabedaks.

Kasutan kolme väetamise varianti:

I variant - Ferticare 14-11-25 (NPK)

II  variant – Osmocote

III variant – Ammoniumnitraat (NH4NO3)

I variant on kompleksväetis (sisaldab mitut taimetoiteelementi), antud juhul ta sisaldab esmajärgulisi taimetoiteelemente.    Ferticare 14-11-25 on mõeldud turvas- ja muldsubstraatidel kasvavate kultuuride kasvuaegseks kastmisväetamiseks kasvuhoonetes, avamaal, puukoolides ja haljasaladel. Sobib ka piiratud substradil ning erinevates istutusnõudes kasvatamisel. Väetist võib kasutada kogu vegetatsiooniperioodi jooksul.

II  variant Osmocote on pikaajalise toimega  üldväetis, mis tagab taimedele vajalike põhitoitainetega ja mikroelementidega varustamise kogu kasvuperioodi jooksul.  Kastmisel ei uhuta toitaineid läbi vaigust kattekihi välja. Toitainete vabanemist mõjutab mullatemperatuur ja –niiskus. Seal on tasakaalustatud toitainete koostis koos väärtuslike mikroelementidega igas graanulis. Välistab üle- ja alaväetamise. Pärast väetamist rikkalikult kasta. Taimed omastavad põhitoitaineid ja mikroelemente vastavalt vajadusele. Jälgida seejuures, et kogu juurtepiirkond saaks haaratud.

III variant Ammoniumnitraat (NH4NO3)  on väetis, milles pool lämmastikust on mulla poolt hästi seotava ammooniumioonina ja pool kergesti leostuva ning taimede poolt hästi omastatava

nitraadina. Ta on füsioloogiliselt neutraalne väetis. Lämmastikupuudusel taime kasv pidurdub, lehed võtavad püstaka asendi ning hakkavad äärtest kuivama. Üleküllusel aga muutub lehtede kasv lopsakaks, värvus tumeroheliseks ja taime vegetatiivne kasv kiireneb. Taimed haigestuvad kergesti, ka teiste toitainete omastamine võib olla takistatud.

Petuunia rühmitatakse toiteelementide tarbe põhjal keskmiselt nõudlike lillede rühma. Mida kiiremini taim kasvab, seda kiiremini peab ta kätte saama toitained. Istutasin igasse konteinerisse ühe taime ning nende arengut jälgisin suviläbi, s.t. teostasin lillede erinevate osade mõõtmisi iga nädal. Ferticare 14-11-25 ja ammoniumnitraat (NH4NO3)-ga väetasin lilli iga paari nädala tagant ettenähtud normiga.


Poolteistkuud pärast lillede istutamist ilmnes, et kõige jõudsamalt on taime läbimõõt arenenud Osmocotega variandi puhul. Ka muud dekoratiivsusnäitajad on head, nagu õite arv ja taime kõrgus. Ühesõnaga on ilus kompaktne lill. Järgnevad Ferticare 14-11-25–ga ja ammooniumnitraadiga väetatud istikud. 

Kõige rikkalikumalt õitses jaanipäevaks Osmocotega väetatud lill, seejärel Ferticare 14-11-24 ning ammooniumnitraadiga toidetud taim.

Juuli teiseks pooleks on kõige lopsakamalt  ja ilma eriliste toitumishäireteta kasvanud Osmocotaga ja Ferticare 14-11-24-ga kasvanud lilled. Ammoniumnitraadiga väetatud petuunial ilmnesid mõningate toitainete puuduse nähud. Lehtedele tekkisid õrnad heledad täpid, hiljem pruunistusid. Kaaliumi puudusel taime lehed kolletuvad alates lehe äärtest ja muutuvad pruuniks. Terava fosforipuuduse korral võivad lehed hääbuda. Lämmastikväetiste effektiivsus sõltub temperatuurist, effekt on suurem madalamate suviste temperatuuride korral.

Suve teise poole ilmastik oli juuli lõpus ja augusti alguses ikka veel väga soe. Taimede läbimõõt suurenes jõudaslt eriti  Osmocote  ja Ferticare 14-11-25 kasutuse puhul, aga ka ammooniumnitraadiga väetatud taim on veel küllaltki ilus. Viimasega väetatud potis läheb istik aga aina koledamaks. Ferticare 14-11-25 –ga väetatud lill on kolmel viimasel mõõtmisel väga sarnaste näitajatega. Õiterohkus ja harude arv on katseperioodi jooksul kõige suurem olnud Osmocotega väetatud lillel. Ka Ferticare 14-11-25 –l on see näitaja hea, eriti suve algul. Petuunia läbimõõt  on Osmocotega väetatud lillel olnud kõige suurem, sarnane Ferticare 14-11-25-ga  väetatud variandi-ga.

Kokkuvõte.

 *Osmocotega väetatud petuunia arenes kõige stabiilsemalt ning oli hea dekoratiivsusega

*Ferticare 14-11-25 väetatud taim oli ka dekoratiivne - nii õite arvukus kui ka pumiku suurus olid head.

*Ammooniumnitraadiga väetatud taim arenes suve I poolel stabiilsemalt kui suve II poolel. Ka dekoratiivsuselt ei jäänud ta suve esimesel poolel eriti alla võrreldes kahe esimese väetusvariandiga. Tasapisi hakkasid ilmnema erinevate toitainete puuduse nähud, eelkõige selliste toiteelementide nagu K(kaaliumi)-puudus, P(fosfori)-puudus.

 

Põhiline on ikkagi see, et taimele on vaja toitaineid anda. Parem kui on mingi kompleksväetis ning eelkõige esmajärguliste toiteelementidega (väetisepakil on kirjas NPK sisaldus). Mugav on kasutada mingit pikatoimelist väetist, siin kirjeldatu oli Osmocote. Kaubanduses on saadaval veel väetisepulgad ja muud sarnased tooted. Oluline on asetada väetis ühtlaselt lille juurepiirkonda, kus istik seda hästi omastada saab. Kindlasti taimi kasta.

Vesneri Aed OÜ

Eelmine
Mõnda võõrasemade (Viola × wittrockiana) kasvatamisest.
Järgmine
Aprill Vesneri Aias

Vastused puuduvad

Email again: