Floks ennustab suve lõppu (sarjast 'Huvitavat lugemist')

Kreeka keelne phloks tähendab leeki. Leek on päris hea iseloomustus selle taime kohta, aga rahvasuus on leeklill jäänud ikka floksiks. Refereerin Aarne Kähri artiklist ajakiri Aed (2004: 7, 38-43). Flokse on ligi 60 liiki ja nad kasvavad pea kõik Põhja-Ameerikas. Vaid ühe liigi levialaks on Siber.
Massiline flokside õitsemine Eestis on suve teisel poolel - sügisel. Uued sordid on täiesti ebatavaliste õitevärvidega, õite kroonlehed on tundmatuseni muutunud ja õied õisikutes on paljudel sortidel kimpudes.
Flokse soovitatakse istutada avatud kasvukohale, kus on tuult ja päikest. Nad kasvavad nii päikeselisel kui poolvarjulisel kasvukohal. Poolvarjus alustavad taimed õitsemist umbes kaks nädalat hiljem kui päikeselisel kasvukohal ning nad kasvavad ka kõrgemaks. Õitsemist saab pikendada, kui juunis kasvusid umbes kolmandiku võrra kärpida (mitte kõiki kasvusid). Ideaalne on kui floks saab viis tundi päikest päeva jooksul. Lill vajab toitaineterikast mulda, ei sobi liivane aga liiga savine muld. Samas liiga rammus muld vähendab taimede haiguskindlust! Flokside juurekava pole just sügav ning on oluline, et kogu kasvuperioodi jooksul oleks taimedel piisavalt vett. jahukaste ning roosteseente ilmumisel korjata haigestunud lehed ja põletada. Profülaktiliselt kasutada fungitsiide. uuemad sordid on jahukaste- ja leheroostekindlad. Floksid võivad jääda samale kasvukohale paljudeks aastateks.
Aedfloksi sorte on sadu. karl Foersteri aretatud 80 floksi sordist müüakse praegu Euroopa aiaärides vaid üksikuid. Tema esimest sorti floks 'Wennschondennschon' hinnatakse siiani.


'Amethyst' on violetsete õitega kuni 70 cm korgune sort.'Blue Boy' onlavendelsiniste õitega kuni 100 cmkõrgune sort. On üks kõrgemaid sorte.
'Europa' on valgete õite ja punase silmaga kuni 80 cm kõrgune sort.'Graf Zeppelin' on valgete õitega ja roosakaspunase silmaga kuni 80 cm kõrgune sort.
'Orange Perfection' on oranzikaspunaste õitega kuni 80 cm kõrgune sort
'Rembrandt' on valgete õitega kuni 75 cm kõrgune sort.
Vene päritolu sort on 'Novinka'

Flokside head naabrid on aed-kukekannus, õnnehein, päevakübar, heleenium, kõrrelised ning mitmed teised taimed.
Eelmine
Kukeharjad (sarjast 'Huvitavat lugemist')
Järgmine
Parukapuu (sarjast 'Huvitavat lugemist')

Vastused puuduvad

Email again: